788 78 555 0

ŚWIĘCH Budowa Organów Przenośnych

Oferowane przeze mnie instrumenty znajdują zastosowanie wszędzie tam,
gdzie użycie dużych organów jest niemożliwe lub nieodpowiednie, a nadto tam,
gdzie potrzebne jest brzmienie organów piszczałkowych o ansamblowym wolumenie.

Pozytyw stołowy (nastolny)

Dedykowany organistom poszukującym niewielkich rozmiarów instrumentu z charakterem do wykonywania literatury wczesnej, consortom i szkołom muzycznym. Przeznaczony jest do użytku kameralnego, w małych i średnich salach koncertowych oraz jako instrument prywatny.

Protoplastami dla pozytywu stołowego jest XVI-wieczny anonimowy pozytyw stołowy Ab Yberg znajdujący się w zbiorach Historisches Museum (Bazylea) oraz pozytyw autorstwa Gottfrieda Fritzsche z 1627 roku ze zbiorów Victoria and Albert Museum w Londynie. Pozytyw stołowy budowany jest w układzie od jednego do czterech głosów z Regałem 8′ lub Fletem krytym 4′ w podstawie. W ofercie bazowej znajduje się instrument o skali wczesnej z krótką oktawą w basie i rozpiętością 41 tonów zasilany dwoma dającymi się demontować do transportu miechami klinowymi. Instrument w wersji standardowej wymaga zaangażowania drugiej osoby – kalikanta. Istnieje jednak możliwość konfiguracji instrumentu z mechanizmem pedałowym miechów dla osoby grającej.

Wyróżnikiem konstrukcyjnym pozytywów stołowych na tle innych organów przenośnych jest umieszczenie całego aparatu piszczałkowego na stosunkowo dużej wysokości, co sprawia, że wybrzmiewa on swobodnie i wyraźnie. Duża powierzchnia okien akustycznych korzystnie wpływa na wszystkie parametry brzmieniowe. Brak skomplikowania w konstrukcji umożliwia także zastosowanie dzielonych zasuw rejestrowych. Jest to także jedyny z historycznych pozytywów, w którym wszystkie piszczałki umieszczone są w pozycji pionowej, dzięki czemu zostaje zachowana pełna śpiewność najniższych tonów. Ogół konstrukcji tego instrumentu sprawia, że jest to pozytyw najbardziej zbliżony do dużych organów historycznych. Precyzyjny mechanizm w połączeniu z odpowiednimi menzurami czyni zeń interesujący instrument do wykonywania wirtuozowskiej literatury klawiszowej renesansu i wczesnego baroku zarówno mistrzów niderlandzkich, niemieckich i i włoskich oraz do improwizacji w dawnych stylach. Dobrze sprawdzi się także w akompaniamencie dla jednego lub dwóch głosów (instrumentów) lub w basso continuo. Pozytyw stołowy może zostać wyposażony w drzwiczki zamykające front oraz w prospekt. Pozytywy stołowe wymagają konfiguracji na podstawie wywiadu przeprowadzonego z klientem.

Dwuletnia rękojmia w standardzie z mozliwością przedłużenia do pięciu lat.Możliwość konfiguracji skrzyni wysyłkowo-transportowej do instrumentu oraz dedykowanej podstawy. Instrument dostarczany osobiście (Polska) oraz wysyłkowo (Europa).

Jak przebiega proces personalizacji instrumentu?

Każdy instrument, który tworzę, jest dopasowany do Twoich potrzeb. W ramach konsultacji otrzymasz ode mnie kwestionariusz, który przeprowadzimy wspólnie, by określić wszystkie szczegóły takie jak skala, kolor klawiatury, rodzaj miechów czy materiały wykończeniowe. Pomagam w wyborze opcji, które najlepiej odpowiadają Twoim oczekiwaniom i budżetowi. Wszystkie możliwości są przejrzyście przedstawione w ramach progów cenowych, abyś mógł świadomie podjąć decyzj

Linki zewnętrzne:
https://www.hmb.ch/en/museums/objects-in-the-collection/details/s/ab-yberg-table-organ/
https://collections.vam.ac.uk/item/O58901/positive-organ-fritzsche-gottfried/

Dane kontaktowe

Budowa Organów Przenośnych Maksymilian Święch
ul. Gen. J. Ziętka 36, 41-412 Mysłowice
POLSKA, NIP 2220909601

Telefon

788 78 555 0

E-mail

biuro@swiech.org

Godziny pracy

Pon – Pt: 10.00 – 15.00

 

Wyślij wiadomość

15 + 14 =

ŚWIĘCH Budowa Organów Przenośnych 2025
google-site-verification=ZxpKPIj6Y4PN4t5R8QCG5IvwlHGZPV8N6pkIAn_6f78