ŚWIĘCH Budowa Organów Przenośnych
Oferowane przeze mnie instrumenty znajdują zastosowanie wszędzie tam,
gdzie użycie dużych organów jest niemożliwe lub nieodpowiednie, a nadto tam,
gdzie potrzebne jest brzmienie organów piszczałkowych o ansamblowym wolumenie.
Pozytyw szkatułowy (szkatulny)
Instrument dedykowany wykonawcom u których występuje potrzeba regularnego przemieszczania się z instrumentem o niewielkich rozmiarach oraz jako instrument pomocniczy do obiektów sakralnych używany podczas ruchomych obrzędów liturgicznych takich jak procesje, drogi krzyżowe, nabożeństwa przy bocznych ołtarzach oraz dla scholae cantorum, lub jako organy do użytku prywatnego.
Instrument inspirowany pozytywami szkatulnymi XVII-wiecznej szkoły krakowskiej znajdującymi się w zbiorach Galerii Rzemiosła Artystycznego w Krakowie, National Music Museum w Vermillion (USA) oraz będących na wyposażeniu Klasztoru Sióstr Klarysek w Starym Sączu. Dający się łatwo transportować instrument o uniwersalnym zastosowaniu, swoją formą wyraża kufer (szkatułę), czyli dawny odpowiednik walizki.
Pozytyw szkatulny występuje w ofercie bazowej w trzech odmianach – mniejszej: budowanej w układzie od jednego do 5 głosów, Flet Kryty 4′ w podstawie i rozpiętości czterech pełnych oktaw (C-c”’); większej – w układzie do 6 głosów, Flet kryty 8′ w podstawie i rozpiętości czterech pełnych oktaw oraz renesansowej – w układzie do 5 głosów, Flet kryty 6′ w podstawie i skali wczesnej (F, G, A – g”, a”, 41 tonów). Wszystkie odmiany wyposażane są w piszczałki labialne oraz układ powietrzny zasilany dwoma miechami pracującymi naprzemiennie lub w wersji z pedałem do kalikowania nożnego. Dekorację każdego instrumentu stanowią ręcznie wykonane ażurowe okna akustyczne i listwy profilowe.
Konstrukcja szkatułowa pozwala na użycie tych organów natychmiast i nie wymaga żadnych zabiegów przygotowawczych takich jak montaż/demontaż lub organizacja przyłącza do sieci elektrycznej. Instrument ten może być przeniesiony w dowolne miejsce i użyty ad hoc, także podczas procesji Bożego Ciała, mszy polowych i nabożeństw, w obiektach innych niż sakralne, w czasie ceremonii pogrzebowej lub ślubu na wolnym powietrzu. Pozytyw może być stawiany na czymkolwiek, lub używany w ruchu. W tym zastosowaniu pozytyw szkatułowy obsługiwany jest przez czterech niosących, kalikanta i organistę. Pozytyw szkatulny jest łatwym sposobem na wprowadzenie brzmienia organów piszczałkowych do nabożeństwa w miejscach gdzie jest to znacząco utrudnione, na przykład przez odległość do głównego instrumentu znajdującego się na galerii muzycznej kościoła, całkowity brajk dostępu, a także w miejscach zupełnie niekonwencjonalnych. Pozytyw szkatulny, zgodnie ze swoim zastosowaniem w przeszłości, jest także jak najbardziej odpowiedni do akompaniamentu nabożeństw o mniejszej liczbie wiernych takich jak różaniec lub nieszpory będąc elementem budującym wspólnotowość zgromadzonych. Zastosowanie wąskomenzurowanych piszczałek czyni także brzmienie pozytywów szkatulnych wartościowym estetycznie i wyróżniającym się na tle innych organów. Wszystkie pozytywy szkatulne wymagają indywidualnej konfiguracji przeprowadzonej na podstawie wywiadu z klientem.
Na zbudowany instrument udzielana jest standardowa rękojmia dwuletnia z możliwością przedłużenia do pięciu lat. Możliwa jest także konfiguracja pudła transportowo-wysyłkowego do oraz podstawy do każdego pozytywu. Produkt dostarczany osobiście (Polska) oraz wysyłkowo (Europa).
Jak przebiega proces personalizacji instrumentu?
Każdy instrument, który tworzę, jest dopasowany do Twoich potrzeb. W ramach konsultacji otrzymasz ode mnie kwestionariusz, który przeprowadzimy wspólnie, by określić wszystkie szczegóły takie jak skala, kolor klawiatury, rodzaj miechów czy materiały wykończeniowe. Pomagam w wyborze opcji, które najlepiej odpowiadają Twoim oczekiwaniom i budżetowi. Wszystkie możliwości są przejrzyście przedstawione w ramach progów cenowych, abyś mógł świadomie podjąć decyzj
https:// www.emuseum.nmmusd.org/objects/7618/chest-organ
https:// www.targowiskoinstrumentow.pl/tag/pozytyw-szkatulny/
https:// www.domdlugosza.sandomierz.org/paz-krola-instrumentow
https:// www.straty.zamek.malbork.pl/pozytyw-szkatulny/
https:// www.polskabibliotekamuzyczna.pl/art/136287?lang=en
https:// www.mnp.art.pl/muzeum-instrumentow-muzycznych
https:// www.muzej-kamnik-on.net/en/orgel-positive-marcus-gobl-and-joannes-g-eisl-1743/
Dane kontaktowe
Budowa Organów Przenośnych Maksymilian Święch
ul. Gen. J. Ziętka 36, 41-412 Mysłowice
POLSKA, NIP 2220909601
Telefon
788 78 555 0
biuro@swiech.org
Godziny pracy
Pon – Pt: 10.00 – 15.00
Wyślij wiadomość